איתן שטיינברג & אתי בן-זקן

אודות איתן שטיינברג

אודות אתי בן-זקן

איתן שטיינברג
מלחין
אתי בן-זקן
 
אמנית קול,
סופרת,
יוצרת בין-תחומית

"למלחין הישראלי איתן שטיינברג יש קול קומפוזיטורי ייחודי... המוסיקה שלו מהפנטת." - Boston Classical Review  

המלחין איתן שטיינברג הוא זוכה פרס אקו"ם על מפעל חיים (2014), פרס אקו"ם על הישג השנה (2012), פרס לנדאו לאמנויות (2010) ופרס ראש הממשלה לקומפוזיטורים (2007, 2018). יצירותיו מבוצעות תדיר בישראל ובחו"ל וזוכות לשבחי הקהל והמבקרים בזכות שפתו המוסיקלית הייחודית. רשימת יצירותיו כוללת מעל 80 יצירות: אופרות קאמריות ויצירות תיאטרון-מוסיקה, יצירות תזמורתיות, יצירות קאמריות, מקהלתיות, יצירות סולו, ופרויקטים רחבי-היקף של עיבודים לשירי-עם במגוון שפות. בין מבצעי יצירותיו נמנים מיטב התזמורות והאנסמבלים בישראל לצד תזמורות, אנסמבלים וסולנים באיטליה, אסטוניה, גאורגיה, גרמניה, פורטוגל, פינלנד, צרפת וערים רבות בארצות הברית. שיתוף הפעולה שלו עם רעייתו, הזמרת והיוצרת אתי בן-זקן, הניב למעלה משלושים יצירות שכתב לקולה. ב-2013 הם ייסדו יחד האנסמבל הרב-סגנוני והרב-תרבותי מודאליוס, שבו שטיינברג פעיל כמנצח, מלחין ומעבד.

איתן שטיינברג הוא פרופסור מן המניין בחוג למוסיקה של אוניברסיטת חיפה. בשנים 2005-2010 כיהן כראש החוג, וכיום הוא ראש תכנית הMA בחוג. הוא רואה חשיבות רבה בפעילותו הפדגוגית, והמפגש היומיומי של יהודים וערבים בחוג למוסיקה הוא עבורו מקור השראה. כמו כן הוא פעיל כמנצח של מוסיקה עכשווית וכשופט בתחרויות מוסיקאים צעירים. השכלתו כוללת לימודי קומפוזיציה באקדמיה למוסיקה בירושלים (תואר ראשון ותעודת אמן) באקדמיה קיג'אנה בסיינה (דיפלומה), ובאוניברסיטת קליפורניה בברקלי ארה"ב (תואר דוקטור Ph.D). בין מוריו נמנים המלחינים מרק קופיטמן, לוצ'אנו בריו, פיטר מקסוול-דיוויס וריצ'רד פלסיאנו.

"עידון והמצאתיות מפתיעה, שילוב של שירה ודיבור, קול ולחישה, ערבית ועברית, והבעה שכולה אותנטיות רגשית." - הארץ

אתי בן-זקן היא זוכת פרס רוזנבלום לאמנים ויוצרים מצטיינים (2018). כזמרת קונצרטים, הופיעה במשך למעלה משלושה עשורים על מיטב הבמות בישראל ובחו"ל וזכתה לשבחי הקהל והמבקרים כמבצעת של יצירות בנות-זמננו, מרביתן יצירות שהולחנו במיוחד לקולה. לצד בקיאותה בטכניקות קוליות עכשוויות, התבלטה בביצוע מוסיקה אתנית: שירי-עם בלאדינו מהמסורת היהודית-ספרדית של משפחתה, ושירי-עם מקהילות רבות בישראל, ביותר מ-15 שפות. שירתה תועדה בהרחבה בתקליטורים, בתכניות רדיו, בטלוויזיה ובסרטי תעודה. בדצמבר 2019 הכריזה על הקונצרט המלא האחרון שלה כסולנית ועל כוונתה להתרכז בהקלטות וביצירה.

כיוצרת רב-תחומית, אתי בן-זקן פעילה כסופרת, יוצרת ללבמה, יוצרת עבודות-סאונד ואמנית פלסטית: שלושה ספרים מפרי עטה ראו אור ב"ספרית פועלים" וב"הקיבוץ המאוחד"; היא כתבה, ביימה ועיצבה מופעי תיאטרון-מוסיקה שהוצגו בפסטיבלים בישראל ובחו"ל – חלקם בשיתוף פעולה עם בעלה, המלחין איתן שטיינברג, שהלחין את המוסיקה; יצירות סאונד שלה מלוות תערוכות ויצירות וידאו-ארט של אמנים שונים, ועבודותיה בתחום האמנות הפלסטית כוללות יצירות-בד גדולות-מימדים שהוצגו בתערוכות בישראל ובגרמניה.

השכלתה כוללת לימודי מוסיקה באקדמיה למוסיקה בירושלים, לימודי בימוי ופרפורמנס בביה"ס לתיאטרון חזותי בירושלים, תואר ראשון ותואר שני (שניהם בהצטיינות) בחוג לספרות של אוניברסיטת חיפה. מקור השראה מרכזי עבורה הוא חקר הפולקלור. במשך אחת-עשרה שנים (2004-2015) לימדה בחוג לתיאטרון של אוניברסיטת חיפה ולצד פעילותה היצירתית היא מרבה להרצות ולפרסם מאמרים.

© Eitan Steinberg & Etty BenZaken | Last updated: May 2021 | Site design: Dina Konson