איתן שטיינברג & אתי בן-זקן

אנסמבל מודאליוס

 
אודות
"סיבה לשמחה! האלבום "שמחה" של האנסמבל הישראלי "מודאליוס", בניהולם של אתי בן־זקן ואיתן שטיינברג, מציג רב־תרבותיות, ישראלית ובכלל, כמקור של עונג!"  - חגי חיטרון, הארץ, 2017 לקראת הכתבה המלאה >>

אנסמבל מוֹדַאליוּס נוסד בשנת 2013 ע"י אתי בן-זקן ואיתן שטיינברג כהרכב רב-סגנוני, בין-תרבותי ובין-תחומי. מוזיקה מוֹדַאלִית, עתיקה ועממית, היא מקור השראה לאנסמבל, אשר מאז הקמתו הופיע על מיטב הבמות בישראל ועשה לעצמו שם כאנסמבל פורץ דרך. האנסמבל פועל בתמיכה צנועה של משרד התרבות והספורט. כל אחת מתוכניות האנסמבל היא תכנית מקורית, שהעיבודים בה מולחנים ע"י המלחין זוכה פרס אקו"ם למפעל לחיים – איתן שטיינברג. האנסמבל מבצע גם יצירות שמלחינים ישראלים כותבים במיוחד עבורו. באנסמבל שבעה חברים קבועים, ובכל קונצרט מצטרפים אליהם נגנים ואמנים אורחים. איתן שטיינברג ואתי בן-זקן הם המנהלים האמנותיים השותפים של ההרכב. 

 

החזון של אנסמבל מוֹדַאליוּס הוא לגשר בין ההפרדות הרווחות בין מוסיקה "אתנית" "קלאסית" ו"עכשווית", ולהעניק ביצוע איכותי למוסיקה ממגוון תרבויות וסגנונות. המחקר המעמיק והביצוע הייחודי שאנסמבל מוֹדַאליוּס מעניק לאוצרות מוסיקליים מהקהילות השונות בישראל מלמד על הזהויות הרבות המרכיבות את החברה הישראלית, ובו בזמן ממחיש עד כמה כולנו חולקים מאפיינים אוניברסאליים. ביצועי האנסמבל למוסיקה בת זמננו מישראל ומהעולם מונגשים לקהל מבלי להתפשר על ביצוע וירטואוזי. מופעי האנסמבל הם מודל תרבותי מגשר, מעמיק ואיכותי.

 

3 אלבומים בביצוע אנסמבל מודאליוס זמינים להאזנה ורכישה:

 
דוגמאות וידאו

סלטרלו איטלקי אנונימי מימי הביניים

עיבוד: איתן שטיינברג 

היצירה "טווייה" מאת איתן שטיינברג, שהולחנה עבור מודאליוס

מבחר מהמופע "שמחה فرحه" 

היצירה "בעיות זהות" מאת שרה שהם, שהולחנה עבור מודאליוס

היצירה "ואהבתם את הגר" מאת יובל שי-אל, שהולחנה עבור מודאליוס

"הושט ידך לחנא" שיר חתונה עממי פלסטיני. עיבוד: איתן שטיינברג 

סרטונים רבים נוספים של אנסמבל מודאליוס - בספריית הוידאו >>

 
פרויקטים מרכזיים
שמחה  فرحه

מאז 2014

בדוגמת הוידאו: רומנסה בלאדינו מתוך המופע "שמחה  فرحه". זהו מופע הבכורה של מוֹדַאליוּס, שעדיין ממשיך ומבוצע בהצלחה: חגיגה מוסיקלית רב-לשונית של שירי-עם בעברית, ערבית, יידיש, לאדינו, רוסית, ג'והורי ומליאלם, לצד יצירות מימי הביניים וקטעי מוסיקה עכשווית. כולם בעיבודים ייחודיים שהלחין איתן שטיינברג במיוחד ליכולותיהם הוירטואוזיות של חברי ההרכב. 

אלבום המופע, להאזנה ורכישה >>

הסדרה הבינתחומית

מאז 2016

בדוגמת הוידאו: "הגיגית" מאת אתי בן-זקן, לטקסט מאת רונית מטלון. הסדרה הבינתחומית היא סדרת קונצרטים ייחודית של אנסמבל מודאליוס, שבה כל מופע נוצר בדיאלוג יצירתי עם אמן-אורח. בין האורחים עד כה נמנים נגנית הלאוטה אופירה זכאי, רקדנית הבּוּטוֹ מיה דונסקי, פסנתרנית הג'אז ענת פורט, והסופרת האהובה רונית מטלון: במהלך 2016-17 חברי מודאליוס זכו לשתף איתה פעולה בארבעה מופעים, לפני פטירתה בטרם עת בדצמבר 2017. 

"חירוּת אחרוּת אחריוּת"

מאז 2016

בדוגמת הוידאו: יצירתה של הגר קדימה, "משל" - אחת מהיצירות שהולחנו עבור מודאליוס בפרויקט זה. בפרויקט "חירות אחרות אחריות" הוזמנו 8 מלחינים ישראלים להלחין לאנסמבל, תוך התייחסות לכותרת הפרויקט. היצירות בוצעו בבכורה ב"חג המוסיקה הישראלית" 2016, וממשיכות להיות חלק מרפרטואר ההרכב: גיא בן-טוב: "וישא משלו ויאמר" (טקסט מאת יהודה אלחריזי, בעברית, ערבית וארמית); אורי נתנאל: "אפריקה" (טקסט מאת אורי נתנאל, בעברית וג'יבריש); עדו עקוב: "עור הנמר" (טקסט מאת שותה רוסתוולי, בגאורגית ועברית); הגר קדימה: "משל" (טקסט מאת ויסלבה שימבורסקה, בעברית); שירי רייזמן: "בַּאוצִ'י" (טקסט מאת איטלו קאלווינו, בעברית); שרה שהם: "בעיות זהות" (טקסט מאת יונה וולך, בעברית וערבית); איתן שטיינברג: "טוִוייה" (טקסט מאת רונית מטלון, בעברית); יובל שי-אל: "ואהבתם את הגר" (טקסטים מהתנ"ך, הקוראן והברית החדשה, בעברית).

אלבום הפרויקט, להאזנה ורכישה >>

Please reload

 
חברי ההרכב
איתן שטיינברג ואתי בן-זקן

מלחין-מנצח ואמנית קול

זוג היוצרים שטיינברג ובן-זקן מוּכּרים היטב לקהל הישראלי משיתופי הפעולה הרבים שלהם במוסיקה עכשווית, מוסיקה אתנית ומופעי תיאטרון-מוסיקה: איתן שטיינברג הוא זוכה פרס אקו"ם על מפעל חיים (2014), פרס לנדאו לאמנויות (2010), ופרס ראש הממשלה לקומפוזיטורים (2007, 2018). אתי בן-זקן מרבה לבצע ולהקליט מיצירותיו ומיצירותיהם של מלחינים רבים הכותבים לקולה, ומבצעת שירי-עם במגוון שפות. כמו כן היא יוצרת בין-תחומית, הפעילה בתחומי הספרות, התיאטרון, המוסיקה והאמנות הפלסטית, זוכת פרס רוזנבלום לאמנים מצטיינים 2018.

שריג סלע

נגן חליליות

שריג סלע הוא בוגר האקדמיה למוסיקה בירושלים ובעל תואר שני במוסיקולוגיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים. השכלתו כוללת תואר ראשון במתמטיקה ובמדעי המחשב מאוניברסיטת בן-גוריון. השתלם במוסיקה של ימי-הביניים וכיום דוקטורנט למוסיקולוגיה באוניברסיטה העברית. מופיע בהרכבים קאמריים בישראל ובחו"ל, וניגן כסולן עם רוב התזמורות בארץ.

עודד שוב

נגן גיטרה

עודד שוב הוא בעל תואר ראשון בהצטיינות מהאקדמיה למוסיקה בתל-אביב, וזוכה מלגות קרן התרבות אמריקה ישראל במשך 12 שנים ברציפות. מרבה להופיע כסולן ובהרכבים קאמריים, וביצע עם התזמורת הקאמרית הישראלית את שני הקונצ'רטי לגיטרה מאת רודריגו. עודד שוב הוא מורה מבוקש לגיטרה קלאסית וכמה מתלמידיו זכו למעמד "מוסיקאי מצטיין" בצה"ל.

אמנון יואל

נגן כלי הקשה

אמנון יואל מנגן בהרכבים של מוסיקה קלאסית, אתנית וג'אז, ועוסק גם באלתור. הוא בעל תואר ראשון במוסיקה מאוניברסיטת חיפה, ותעודת הוראה בחינוך מיוחד ממכללת גורדון לחינוך בחיפה. במקביל להופעותיו, הוא מלמד מוסיקה לבעלי צרכים מיוחדים – אוטיסטים, פגועי שיתוק-מוחי, ובעלי פיגור שכלי.

 

אורית מסר-יעקבי 

צ'לנית

אורית מסר-יעקבי היא בוגרת האקדמיה למוסיקה בת"א, בעלת תואר-אמן בצ'לו בארוק, צ'לנית מובילה בתזמורת הבארוק ירושלים, ופעילה גם כמנצחת: על תזמורת "בני הקיבוצים", על תזמורת הקשתנים בקונסרבטוריון כפר סבא, ועל תזמורת הקשתנים בקונסרבטוריון קריית טבעון, שם היא גם מדריכה הרכבי מוסיקה קאמרית. הקליטה בחברות התקליטים סוני קלאסיקל, סטרדיבריוס, ארקנה ואקורד.

טל פדר

נגן קונטרבס

טל פדר הוא בוגר התזמורת הסימפונית הצעירה חיפה, ובעל תואר ראשון במוסיקה מאוניברסיטת חיפה. טל פדר מופיע בארץ ובחו"ל בהרכבים שונים בתחומי הג'אז והמוסיקה האתנית, וכנגן ראשי, מלחין, ומעבד בתקליטורים רבים בתחום הג'אז והמוסיקה הישראלית.

Please reload

© Eitan Steinberg & Etty BenZaken | Last updated September 2020 | Site design: Dina Konson