איתן שטיינברג & אתי בן-זקן

אנסמבל מודאליוס

 
אודות, עיתונות

אודות

אנסמבל מוֹדַאליוּס נוסד ומנוהל ע"י אתי בן-זקן ואיתן שטיינברג כגוף רב-סגנוני, בין-תרבותי ובין-תחומי. מוזיקה מוֹדַאלִית, עתיקה ועממית, היא מקור השראה לאנסמבל, אשר בשש שנות פעילותו הופיע על מיטב הבמות בישראל ועשה לעצמו שם כאנסמבל פורץ דרך. בתכניותיו הייחודיות, המפגישות מוסיקה קלאסית ואתנית, עתיקה ועכשווית, האנסמבל יוצר דיאלוג עם אמנים מתחומים שונים, חוקר את המוסיקה העממית של הקהילות הרבות בישראל ומבצע יצירות ישראליות המולחנות במיוחד עבורו. האנסמבל פועל בתמיכה צנועה של משרד התרבות והספורט. אלבומי האנסמבל: "שמחה فرحة Joy" (2017), "חירות אחרות אחריות" (2018), ואלבום כפול עם פרויקט הלאדינו של שטיינברג ובן-זקן (2019). האנסמבל מונה שבעה חברים קבועים, אליהם מצטרפים בכל קונצרט נגנים ואמנים אורחים.

 

החזון של אנסמבל מוֹדַאליוּס הוא לגשר בין ההפרדות הרווחות בין מוסיקה "אתנית" "קלאסית" ו"עכשווית", ולהעניק ביצוע אמנותי איכותי למוסיקה ממגוון תרבויות וסגנונות. החומרים מונגשים לקהל בעזרת הסברים מפי אתי בן-זקן, מבלי להתפשר על איכות וביצוע וירטואוזי. המחקר המעמיק והביצוע הייחודי שאנסמבל מוֹדַאליוּס מעניק לאוצרות מוסיקליים מהקהילות בישראל – אשכנזים וספרדים, יהודי הקווקז, יהודי קוצ'ין, יהודי רוסיה, יהודי מרוקו, מוסלמים, דרוזים ונוצרים – מלמד על הזהויות הרבות המרכיבות את החברה הישראלית, אבל באורח פלא דווקא ממחיש עד כמה כולנו חולקים מאפיינים אוניברסאליים. מופעי האנסמבל הם מודל תרבותי מגשר, כלל-ישראלי וכלל-אנושי. 

 

כל אחת מתוכניות אנסמבל מוֹדַאליוּס היא תכנית מקורית, שהעיבודים בה מולחנים ע"י המלחין זוכה פרס אקו"ם למפעל לחיים – איתן שטיינברג. האנסמבל מבצע גם יצירות שמלחינים ישראלים כותבים במיוחד עבורו. 

 

הצבע הייחודי של מוֹדַאליוּס נובע מההרכב הבלתי-שגרתי. האנסמבל מורכב מ-7 סולנים שכל אחד מהם בעל-שם בתחומו: הזמרת אתי בן-זקן – הזוכה לשבחים בישראל ובחו"ל כמבצעת של יצירות עכשוויות לצד מוסיקה אתנית; נגן החליליות שריג סלע – שמתמחה בנגינת מוסיקה אירופית של הרנסנס והבארוק; הצ'לנית אורית מסר-יעקבי – המשלבת נגינה בצ'לו-בארוק לצד ניצוח על תזמורות נוער; נגן הקונטרבס טל פדר – המרבה להופיע ולהקליט עם הרכבי ג'אז ומוסיקה פופולרית; נגן הגיטרה עודד שוב – מנגני הגיטרה הקלאסית הפעילים בישראל; נגן כלי ההקשה אמנון יואל – השולט במגוון כלי הקשה אתניים ועוסק באלתור; והמנצח, המלחין והמעבד פרופ' איתן שטיינברג. במופעים השונים מצטרפים אליהם נגנים נוספים, במגוון כלי-נגינה מערביים ומזרחיים, מודרניים ועתיקים. איתן שטיינברג ואתי בן-זקן הם המנהלים האמנותיים השותפים של ההרכב. 

 

3 אלבומים בביצוע אנסמבל מודאליוס זמינים להאזנה ורכישה:

אלבום כפול לאדינו - חגיגת יום-הולדת-20 לפרויקט הלאדינו של שטיינברג ובן-זקן (2019) >>

אלבום חירות אחרות אחריות (2018) >>

אלבום שמחה فرحه  (2017) >>

 

 

מן העיתונות

  • "סיבה לשמחה! האלבום "שמחה" של האנסמבל הישראלי "מודאליוס", בניהולם של אתי בן־זקן ואיתן שטיינברג, מציג רב־תרבותיות, ישראלית ובכלל, כמקור של עונג!"  - חגי חיטרון, הארץ, 2017 לקראת הכתבה המלאה >>
  • "מלהיב אוזן ומחמם לב ... הקונצרט של אתי בן זקן משירי עדות ישראל מילא אחר הציפיות, כמו כל קונצרט מתוצרת בן זקן ובעלה איתן שטיינברג" - חגי חיטרון, הארץ, 2015 לקריאת הכתבה המלאה >>

  • הרכב מעולה ... הזמרת הרב-תרבותית אתי בן זקן הקרינה את אישיותה המקסימה לפני אולם מלא מפה לפה, בתכנית עשירה". - פרופ' יהואש הירשברג, וועדת ההיגוי של מנהל התרבות, 2014

 
וידאו

סלטרלו איטלקי אנונימי מימי הביניים

עיבוד: איתן שטיינברג 

"בספינה" שיר חתונה ממסורת יהודי קרלה, הודו. עיבוד: איתן שטיינברג 

מבחר מהמופע "שמחה فرحه" 

חברי מודאליוס מבצעים את "אחינו הנהג" ב-3 קולות ו-3 שפות. עיבוד: איתן שטיינברג

היצירה "ואהבתם את הגר" מאת יובל שי-אל, שהולחנה עבור מודאליוס

"הושט ידך לחנא" שיר חתונה עממי פלסטיני. עיבוד: איתן שטיינברג 

 
בין הפרויקטים שלנו:

שמחה  فرحه

מאז 2014

בדוגמת הוידאו: רומנסה בלאדינו מתוך המופע "שמחה  فرحه". זהו מופע הבכורה של מוֹדַאליוּס, אשר עדיין ממשיך ומבוצע בהצלחה: חגיגה מוסיקלית רב-לשונית של שירי-עם בעברית, ערבית, יידיש, לאדינו, רוסית, ג'והורי ומליאלם, לצד יצירות מימי הביניים וקטעי מוסיקה עכשווית. כולם בעיבודים ייחודיים שהלחין איתן שטיינברג במיוחד ליכולותיהם הוירטואוזיות של חברי ההרכב. המופע הוגש על מיטב הבמות הקלאסיות בישראל. בן-זקן ביצעה משירי המופע גם בבוסטון, ארה"ב, בליווי חברי אנסמבל בוסטון מוסיקה ויוה, וכן בטאלין, אסטוניה, בליווי אנסמבל הורטוס מוזיקוס.

אלבום המופע, להאזנה ורכישה >>

הסדרה הבינתחומית

מאז 2016

בדוגמת הוידאו: "הגיגית" מאת אתי בן-זקן, לטקסט מאת רונית מטלון. הסדרה הבינתחומית היא סדרת קונצרטים ייחודית של אנסמבל מודאליוס, שבה כל מופע נוצר בדיאלוג יצירתי עם אמן-אורח. בין האורחים עד כה נמנים נגנית הלאוטה אופירה זכאי (מופע שממשיך ומבוצע בהצלחה גם ב2018), רקדנית הבּוּטוֹ מיה דונסקי, פסנתרנית הג'אז ענת פורט, והסופרת האהובה רונית מטלון: במהלך 2016-17 חברי מודאליוס זכו לשתף איתה פעולה בארבעה מופעים, לפני פטירתה בטרם עת בדצמבר 2017. 

"חירוּת אחרוּת אחריוּת"

מאז 2016

בדוגמת הוידאו: יצירתה של הגר קדימה, "משל" - אחת מהיצירות שהולחנו עבור מודאליוס בפרויקט "חירות אחרות אחריות". בפרויקט זה, 8 מלחינים ישראלים - בהרכב רב-דורי ומגוון מבחינה סגנונית - הלחינו יצירות עבור מודאליוס, תוך התייחסות לכותרת הפרויקט. היצירות בוצעו בבכורה בשני קונצרטים ב"חג המוסיקה הישראלית" 2016, והן ממשיכות להיות חלק מרפרטואר האנסמבל: גיא בן-טוב: "וישא משלו ויאמר" (טקסט מאת יהודה אלחריזי, בעברית, ערבית וארמית); אורי נתנאל: "אפריקה" (טקסט מאת אורי נתנאל, בעברית וג'יבריש); עדו עקוב: "עור הנמר" (טקסט מאת שותה רוסתוולי, בגאורגית ועברית); הגר קדימה: "משל" (טקסט מאת ויסלבה שימבורסקה, בעברית); שירי רייזמן: "בַּאוצִ'י" (טקסט מאת איטלו קאלווינו, בעברית); שרה שהם: "בעיות זהות" (טקסט מאת יונה וולך, בעברית וערבית); איתן שטיינברג: "טוִוייה" (טקסט מאת רונית מטלון, בעברית); יובל שי-אל: "ואהבתם את הגר" (טקסטים מהתנ"ך, הקוראן והברית החדשה, בעברית).

אלבום הפרויקט, להאזנה ורכישה >>

Please reload

 
חברי ההרכב

איתן שטיינברג ואתי בן-זקן

מלחין-מנצח ואמנית קול

זוג היוצרים שטיינברג ובן-זקן מוּכּרים היטב לקהל הישראלי משיתופי הפעולה הרבים שלהם במוסיקה עכשווית, מוסיקה אתנית ומופעי תיאטרון-מוסיקה: איתן שטיינברג הוא זוכה פרס אקו"ם על מפעל חיים (2014), פרס לנדאו לאמנויות (2010), ופרס ראש הממשלה לקומפוזיטורים (2007, 2018). אתי בן-זקן מרבה לבצע ולהקליט מיצירותיו ומיצירותיהם של מלחינים רבים הכותבים לקולה, ומבצעת שירי-עם במגוון שפות. כמו כן היא יוצרת בין-תחומית, הפעילה בתחומי הספרות, התיאטרון, המוסיקה והאמנות הפלסטית, זוכת פרס רוזנבלום לאמנים מצטיינים 2018.

אמנון יואל

נגן כלי ההקשה

נגן כלי ההקשה אמנון יואל מנגן בהרכבים של מוסיקה קלאסית, אתנית וג'אז, ועוסק גם באלתור. הוא בעל תואר ראשון במוסיקה מאוניברסיטת חיפה, ותעודת הוראה בחינוך מיוחד ממכללת גורדון לחינוך בחיפה. במקביל להופעותיו, הוא מלמד מוסיקה לבעלי צרכים מיוחדים – אוטיסטים, פגועי שיתוק-מוחי, ובעלי פיגור שכלי.

אורית מסר-יעקבי

צ'לנית

הצ'לנית אורית מסר-יעקבי היא בוגרת האקדמיה למוסיקה בת"א, בעלת תואר-אמן בצ'לו בארוק, צ'לנית מובילה בתזמורת הבארוק ירושלים, ופעילה גם כמנצחת: על תזמורת "בני הקיבוצים", על תזמורת הקשתנים בקונסרבטוריון כפר סבא, ועל תזמורת הקשתנים בקונסרבטוריון קריית טבעון, שם היא גם מדריכה הרכבי מוסיקה קאמרית. הקליטה בחברות התקליטים סוני קלאסיקל, סטרדיבריוס, ארקנה ואקורד.

שריג סלע

נגן החליליות

נגן החליליות שריג סלע הוא בוגר האקדמיה למוסיקה בירושלים ובעל תואר שני במוסיקולוגיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים. השכלתו כוללת תואר ראשון במתמטיקה ובמדעי המחשב מאוניברסיטת בן-גוריון. השתלם במוסיקה של ימי-הביניים וכיום דוקטורנט למוסיקולוגיה באוניברסיטה העברית. מופיע בהרכבים קאמריים בישראל ובחו"ל, וניגן כסולן עם רוב התזמורות בארץ.

טל פדר

נגן הקונטרבס

נגן הקונטרבס טל פדר הוא בוגר התזמורת הסימפונית הצעירה חיפה, ובעל תואר ראשון במוסיקה מאוניברסיטת חיפה. טל פדר מופיע בארץ ובחו"ל בהרכבים שונים בתחומי הג'אז והמוסיקה האתנית, וכנגן ראשי, מלחין, ומעבד בתקליטורים רבים בתחום הג'אז והמוסיקה הישראלית.

עודד שוב

נגן הגיטרה

נגן הגיטרה עודד שוב הוא בעל תואר ראשון בהצטיינות מהאקדמיה למוסיקה בתל-אביב, וזוכה מלגות קרן התרבות אמריקה ישראל במשך 12 שנים ברציפות. מרבה להופיע כסולן ובהרכבים קאמריים, וביצע עם התזמורת הקאמרית הישראלית את שני הקונצ'רטי לגיטרה מאת רודריגו. עודד שוב הוא מורה מבוקש לגיטרה קלאסית: חמישה מתלמידיו זכו למעמד "מוסיקאי מצטיין" בצה"ל.

Please reload

© Eitan Steinberg & Etty BenZaken | Updated March 2020 | Site design: Dina Konson