איתן שטיינברג & אתי בן-זקן

אנסמבל מודאליוס

 
אודות
"סיבה לשמחה! האלבום "שמחה" של האנסמבל הישראלי "מודאליוס", בניהולם של אתי בן־זקן ואיתן שטיינברג, מציג רב־תרבותיות, ישראלית ובכלל, כמקור של עונג!"  - חגי חיטרון, הארץ, 2017 לקראת הכתבה המלאה >>

אנסמבל מוֹדַאליוּס נוסד בשנת 2013 ע"י אתי בן-זקן ואיתן שטיינברג כהרכב רב-סגנוני, בין-תרבותי ובין-תחומי. מוזיקה מוֹדַאלִית, עתיקה ועממית, היא מקור השראה לאנסמבל, אשר מאז הקמתו הופיע על מיטב הבמות בישראל ועשה לעצמו שם כאנסמבל פורץ דרך. האנסמבל פועל בתמיכה צנועה של משרד התרבות והספורט. כל אחת מתוכניות האנסמבל היא תכנית מקורית, שהעיבודים בה מולחנים ע"י המלחין זוכה פרס אקו"ם למפעל חיים – איתן שטיינברג. האנסמבל מבצע גם יצירות שמלחינים ישראלים כותבים במיוחד עבורו. באנסמבל שבעה חברים קבועים, ובכל קונצרט מצטרפים אליהם נגנים ואמנים אורחים. איתן שטיינברג ואתי בן-זקן הם המנהלים האמנותיים השותפים של ההרכב. 

 

החזון של אנסמבל מוֹדַאליוּס הוא לגשר בין ההפרדות הרווחות בין מוסיקה "אתנית" "קלאסית" ו"עכשווית", ולהעניק ביצוע איכותי למוסיקה ממגוון תרבויות וסגנונות. המחקר המעמיק והביצוע הייחודי שאנסמבל מוֹדַאליוּס מעניק לאוצרות מוסיקליים מהקהילות השונות בישראל מלמד על הזהויות הרבות המרכיבות את החברה הישראלית, ובו בזמן ממחיש עד כמה כולנו חולקים מאפיינים אוניברסאליים. ביצועי האנסמבל למוסיקה בת זמננו מישראל ומהעולם מונגשים לקהל מבלי להתפשר על ביצוע וירטואוזי. מופעי האנסמבל הם מודל תרבותי מגשר, מעמיק ואיכותי.

 

3 אלבומים בביצוע אנסמבל מודאליוס זמינים להאזנה ורכישה:

 
דוגמאות וידאו

היצירה "טווייה" מאת איתן שטיינברג, שהולחנה עבור מודאליוס

"הושט ידך לחנא" שיר חתונה עממי פלסטיני. עיבוד: איתן שטיינברג 

סלטרלו איטלקי אנונימי מימי הביניים

עיבוד: איתן שטיינברג 

סרטונים רבים נוספים של אנסמבל מודאליוס - בספריית הוידאו >>

 
פרויקטים מרכזיים

עולם מלא

יצירות וידאו ומוסיקה (2020)

בדוגמת הווידאו: טריילר הפרויקט.

הפרויקט כולל 6 סרטי וידאו-ארט שכל אחד מהם נוצר כדיאלוג בין אמנ/ית-וידאו לבין מלחין/ה, והמוסיקה בכל הסרטים הולחנה במיוחד  לקולה של אתי בן-זקן ולנגינתם של חברי אנסמבל מודאליוס. כל יצירה מציעה פרשנות אישית לכותרת "עולם מלא", והדיאלוג המשמעותי בין וידאו למוסיקה מייחד את ששת הסרטים כפרויקט בינתחומי של סאונד ותמונה. 

היצירות והיוצרים:

פיזיס - מירב הימן ואילת כרמי (וידאו), יובל שי-אל (מוסיקה).

עולם מחוק - בן הגרי (וידאו), לירן יוזבגי (מוסיקה).

שער של היווצרות - לירון ברכט (וידאו), טליה אליאב (מוסיקה).

אספקלריא - אשכר גלילי (וידאו), חגי קשת-מטרסו (מוסיקה).

לחש - אתי בן-זקן (וידאו), איתן שטיינברג (מוסיקה).

אז מה בעצם צריך לדעת - יערה ניראל (וידאו), רוני רשף (מוסיקה).

חירות אחרות אחריות

יצירות מאת מלחינים ישראלים (2016)

בדוגמת הוידאו: יצירתה של שרה שהם, "בעיות זהות" - אחת מ-8 היצירות שהולחנו עבור מודאליוס בפרויקט זה, תוך התייחסות לכותרת "חירות, אחרות, אחריות". היצירות בוצעו בבכורה ב"חג המוסיקה הישראלית" 2016 והמשיכו להיות חלק מרפרטואר האנסמבל.

היצירות והיוצרים:

עידו עקוב - עור הנמר. טקסט מאת שותה רוסתוולי. 

שרה שוהם - בעיות זהות. טקסט מאת יונה וולך. 

איתן שטיינברג - טוִוייה. טקסט מאת רונית מטלון. 

אורי נתנאל: אפריקה. טקסט מאת אורי נתנאל. 

גיא בן-טוב - וישא משלו ויאמר. טקסט מאת יהודה אלחריזי. 

שירי רייזמן - בַּאוצִ'י. טקסט מאת איטלו קאלווינו. 

הגר קדימה - משל. טקסט מאת ויסלבה שימבורסקה.

יובל שי-אל - ואהבתם את הגר. טקסטים מהתנ"ך, הקוראן והברית החדשה.

אלבום המופע להאזנה ורכישה >>

הסדרה הבינתחומית

מופעים בדיאלוג עם אמן-אורח (2016)

בדוגמת הווידאו: "הגיגית" מאת אתי בן-זקן, לטקסט מאת רונית מטלון. הסדרה הבינתחומית היא סדרת קונצרטים ייחודית של מודאליוס, שבה כל מופע נוצר בדיאלוג יצירתי עם אמן-אורח. בין האורחים נימנו נגנית הלאוטה אופירה זכאי, רקדנית הבוטו מאיה דונסקי, פסנתרנית הג'אז ענת פורט, והסופרת האהובה רונית מטלון. במהלך 2016-2017 חברי מודאליוס זכו לשתף עימה פעולה בארבעה מופעים, לפני פטירתה בטרם עת בשלהי 2017.

שמחה فرحة

פרויקט רב-סגנוני (2014)

בדוגמת הווידאו: קליפ מהמופע "שמחה". זהו פרויקט הבכורה של מודאליוס, שהמשיך והוצג בהצלחה במשך חמש שנים: חגיגה מוסיקלית רב-לשונית של שירי-עם בעברית, ערבית, יידיש, לאדינו, רוסית, ג'והורי ומליאלם, לצד יצירות קצרות מימי הביניים וקטעי מוסיקה עכשווית. כולם בעיבודים ייחודיים שהלחין איתן שטיינברג במיוחד ליכולותיהם הוירטואוזיות של חברי ההרכב.

אלבום המופע להאזנה ורכישה >>

 
חברי ההרכב

איתן שטיינברג ואתי בן-זקן

מלחין-מנצח ואמנית קול

זוג היוצרים שטיינברג ובן-זקן מוּכּרים היטב לקהל הישראלי משיתופי הפעולה הרבים שלהם במוסיקה עכשווית, מוסיקה אתנית ומופעי תיאטרון-מוסיקה: איתן שטיינברג הוא זוכה פרס אקו"ם על מפעל חיים (2014), פרס לנדאו לאמנויות (2010), ופרס ראש הממשלה לקומפוזיטורים (2007, 2018). אתי בן-זקן מרבה לבצע ולהקליט מיצירותיו ומיצירותיהם של מלחינים רבים הכותבים לקולה, ומבצעת שירי-עם במגוון שפות. כמו כן היא יוצרת בין-תחומית, הפעילה בתחומי הספרות, התיאטרון, המוסיקה והאמנות הפלסטית, זוכת פרס רוזנבלום לאמנים מצטיינים 2018.

שריג סלע

נגן חליליות

שריג סלע הוא בוגר האקדמיה למוסיקה בירושלים ובעל תואר שני במוסיקולוגיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים. השכלתו כוללת תואר ראשון במתמטיקה ובמדעי המחשב מאוניברסיטת בן-גוריון. השתלם במוסיקה של ימי-הביניים וכיום דוקטורנט למוסיקולוגיה באוניברסיטה העברית. מופיע בהרכבים קאמריים בישראל ובחו"ל, וניגן כסולן עם רוב התזמורות בארץ.

אורית מסר-יעקבי 

צ'לנית

אורית מסר-יעקבי היא בוגרת האקדמיה למוסיקה בת"א, בעלת תואר-אמן בצ'לו בארוק, צ'לנית מובילה בתזמורת הבארוק ירושלים, ופעילה גם כמנצחת: על תזמורת "בני הקיבוצים", על תזמורת הקשתנים בקונסרבטוריון כפר סבא, ועל תזמורת הקשתנים בקונסרבטוריון קריית טבעון, שם היא גם מדריכה הרכבי מוסיקה קאמרית. הקליטה בחברות התקליטים סוני קלאסיקל, סטרדיבריוס, ארקנה ואקורד.

טל פדר

נגן קונטרבס

טל פדר הוא בוגר התזמורת הסימפונית הצעירה חיפה, ובעל תואר ראשון במוסיקה מאוניברסיטת חיפה. טל פדר מופיע בארץ ובחו"ל בהרכבים שונים בתחומי הג'אז והמוסיקה האתנית, וכנגן ראשי, מלחין, ומעבד בתקליטורים רבים בתחום הג'אז והמוסיקה הישראלית.

עודד שוב

נגן גיטרה

עודד שוב הוא בעל תואר ראשון בהצטיינות מהאקדמיה למוסיקה בתל-אביב, וזוכה מלגות קרן התרבות אמריקה ישראל במשך 12 שנים ברציפות. מרבה להופיע כסולן ובהרכבים קאמריים, וביצע עם התזמורת הקאמרית הישראלית את שני הקונצ'רטי לגיטרה מאת רודריגו. עודד שוב הוא מורה מבוקש לגיטרה קלאסית וכמה מתלמידיו זכו למעמד "מוסיקאי מצטיין" בצה"ל.

אמנון יואל

נגן כלי הקשה

אמנון יואל מנגן בהרכבים של מוסיקה קלאסית, אתנית וג'אז, ועוסק גם באלתור. הוא בעל תואר ראשון במוסיקה מאוניברסיטת חיפה, ותעודת הוראה בחינוך מיוחד ממכללת גורדון לחינוך בחיפה. במקביל להופעותיו, הוא מלמד מוסיקה לבעלי צרכים מיוחדים – אוטיסטים, פגועי שיתוק-מוחי, ובעלי פיגור שכלי.

© Eitan Steinberg & Etty BenZaken | Last updated: April 2021 | Site design: Dina Konson